Izložba „KOLEKCIJA UNIKATNE KERAMIKE“

Izložba „KOLEKCIJA UNIKATNE KERAMIKE ODELJENJA ZA SAVREMENU UMETNOST MUZEJA GRADA NOVOG SADA“

U Zbirci strane umetnosti Muzeja grada Novog Sada 13. februara 2018. godine, u 19 časova, biće otvorena izložba „Kolekcija unikatne keramike Odeljenja za savremenu umetnost Muzeja grada Novog Sada“ autora dr Jelene Banjac, muzejskog savetnika, istoričara umetnosti.

Odeljenje za savremenu umetnost – Zavičajna galerija Muzeja grada Novog Sada, osnovano je 1963. godine u okviru Odeljenja za kulturnu istoriju sa zadatkom da prikuplja, čuva, proučava i izlaže dela iz oblasti likovne i primenjene umetnosti stvaralaca koji žive i rade u Novom Sadu, a od 1978. godine ima status posebnog odeljenja u Muzeju.

Kolekcija unikatne keramike Odeljenja za savremenu umetnost Muzeja grada Novog Sada sadrži 34 ostvarenja deset autora koji su se umetnički izrazili u keramici – Dragoljuba Adžića, Zlate Markov Baranji, Aranke Mojak, Miodraga Nedeljkovića, Olge Nikolić, Ljubiše Petrovića, Ane Popov, Marine Popović, Vladislava Rajčetića i Marine Sujetove Kostić. U zbirci su zastupljene keramičke posude, slikani keramički panoi, keramoplastika i više komponovanih keramičkih celina. Pojedine keramičke celine čini veliki broj elemenata, stoga ova kolekcija sadrži ukupno 90 unikatnih keramičkih ostvarenja. U zavisnosti od tehnologije rada i materijala, u muzejskoj zbirci zastupljeni su predmeti izvedeni u majolici, kamenini i porcelanu. Najveći broj keramičkih dela su majolike, nastale u periodu od početka 70-ih do kraja 90-ih godina 20. veka, s tim da većina potiče iz 70-ih i 80-ih godina 20. veka kada je unikatna keramika doživela svojevrsnu ekspanziju u tadašnjoj Jugoslaviji.

Publikovanje kataloga i predstavljanje izabranih dela iz kolekcije unikatne keramike Muzeja na izložbi, pruža priliku zainteresovanoj publici da upozna umetnički fond Zavičajne galerije, posebno imajući u vidu činjenicu da ostvarenja iz ove zbirke gotovo pola veka nisu bila izlagana, sa izuzetkom malog broja njih pre četiri decenije i, poslednji put, pre dvanaest godina u okviru muzejske izložbe. Muzejskoj publici, stručnjacima i proučavaocima umetničkih tokova i tendencija u Novom Sadu tokom druge polovine 20. veka, posebno tokom 70-ih i 80-ih godina prošlog veka, pružena je prilika da na izložbi „Kolekcija unikatne keramike Odeljenja za savremenu umetnost Muzeja grada Novog Sada“ steknu uvid u umetnički fond fragilne muzejske zbirke trajne umetničke vrednosti.

Muzej grada Novog Sada © 2021.