Дезидер Вајда – фотограф новосадског грађанства

Зимска чајанка  у Музеју града Новог Сада

тема: Дезидер Вајда – фотограф новосадског грађанства

У Збирци стране уметности Музеја града Новог Сада, у уторак 24. јануара у 19 часова, биће организована, друга по реду, ЗИМСКА ЧАЈАНКА. Овога пута тема је живот и рад једног од најпознатијих новосадских фотографа – Дезидера Вајде.  Вајдин атеље био је активан од 1893. године па све до почетка Другог светског рата. Током дугог периода постојања у њему су настали бројни портрети чланова најугледнијих новосадских породица, као и познатих личности из историје града. Дезидер Вајда посебно је био познат и цењен као дечији портретиста, а у атељеу је имао разноврсне реквизите и делове сценографије намењене фотографисању најмлађе клијантеле, о чему сведоче сачуване фотографије из фонда Музеја града Новог Сада.  Интераснтан је и податак да је од 1929. године поседовао испоставу своје радње („сопствену будицу“) на Штранду.  Посетиоци ће, уз шољу чаја, бити у прилици да од др Агнеш Озер, историчарке и музејске саветнице,  која је имала прилике да упозна потомке породице Вајда у Будимпешти, сазнају много више о једном фотографу новосадског грађанства.

Место и време: Збирка стране уметности, Дунавска 29, Нови Сада, уторак, 24. јануар, 19 часова. Улаз је бесплатан.

Чајанка се организује у оквиру тематске изложбе Новосадски фотографски атељеи (1854 – 1914).