Капије и амбијенти Гибралтара на Дунаву

У Збирци стране уметности Музеја града Новог Сада 11. јануара 2018. године, у 19 часова, биће отворена изложба новог циклуса слика и цртежа Вере Зарић „Капије и амбијенти Гибралтара на Дунаву“. Избор радова за експозицију извршила је уметница, у својству аутора изложбе, а чине га 53 дела реализована током 2016. и 2017. године – 21 уље на платну и 32 цртежа у комбинованој техници. Нови циклус слика и цртежа Вере Зарић наставак је циклуса „Градови и имагинарни градови“ у оквиру којег је уметница остварила многобројна дела инспирисана градовима и амбијентима које је посетила и доживела. У раду на новом опусу Вера Зарић је остала доследна свом стилу ликовног израза и поетици. Нов је мотив овог циклуса – Петроварадинска тврђава.

Инспирисана богатом историјом, специфичном архитектуром монументалног утврђења узбудљивих архитектонских решења, ауторка је сликала на основу скица које је начинила у екстеријеру на локацијама на Тврђави које су за њу имале посебно значење. У раду се послужила старим гравирама и мапама Петроварадинске тврђаве из 18. и 19. века, као и фотографијама утврђења из раних деценија 20. века. Њена остварења нису идиличне, нити посве реалне представе амбијената древне фортификације, већ бојом и линијом отелотворени доживљаји и утисци, проматрања и размишљања о простору у коме проводи свој век. Своје импресије и опажања стечена током деценија проведених у атељеу на Петроварадинској тврђави, Вера Зарић је транспоновала у серију слика и цртежа са називом „Капије и амбијенти Гибралтара на Дунаву“, представљену на истоименој изложби у Збирци стране уметности Музеја града Новог Сада.